آموزش سرویس کولر آبی

آموزش سرویس کولر آبی

با شروع فصل گرما سرویس کولر آبی به یکی از دغدغه های اصلی خانواده ها مبدل شده و معمولا خانواده ها و خصوصا آقایان علاقمند هستند که این کار را خودشان انجام دهند. البته خیلی ها تصور میکند که سرویس کولر یعنی تعویض پوشال کولر. البته درست است که یکی از مهمترین قسمت ها همین تعویض پوشال است اما اجزای مهمتری هم وجود دارند که اگر سرویس نشوند ممکن است علاوه بر اینکه باد مناسبی نداشته باشیم آسیب هایی نیز به کولر وارد شود.

مزایای سرویس کردن کولر آبی

جالب است بدانید سرویس کولر آبی علاوه بر اینکه عمر کولر را بیشتر می کند بلکه باعث صرفه جویی در مصرف آب و برق نیز می شود .

مراحل سرویس کولر آبی

ولر آبی دارای دو بخش گردش آب و گردش هوا می باشد که توسط دو موتور به صورت جداگانه انجام می شود.

پمپ آب عمل سیستم گردش آب کولر و موتور اصلی کولر عمل سیستم گردش هوا را انجام می دهد. قطعات و تجهیزات کولر آبی شامل سه دسته الکتریکی و مکانیکی و ثابت می باشد، قسمت الکتریکی شامل همان کلیدهای وصل و قطع و پمپ آب و موتور کولر می باشد. قسمت مکانیکی شامل توربین هوا، شناور و تسمه کولر آبی می باشد. دسته ثابت شامل بدنه، دریچه ها و شیر تخلیه و اتصالات شبکه آبرسانی می باشد. قبل از هرکاری از خاموش بودن کولر مطمئن شوید و دوشاخه برق کولر را از پریز کشیده باشید، برای اطمینان از برق دار نبودن بدنه کولر با پشت دست به بدنه کولر دست بزنید اگر برق نداشت مراحل بعدی را انجام دهید. دریچه های خروجی باد کولر را در سالن ها و اتاق ها باز کنید تا در صورت روشن کردن کولر به موتور آن فشار وارد نشود.

تعویض پوشال کولر

عوض کردن پوشال کولر یکی دیگر از مراحل سرویس کولر آبی است که علاوه بر مزایایی که در این مطلب اشاره شده است مانع از رشد باکتری ها و قارچ های مضر سلامتی می شود که اهمیت این کار را دو چندان می کند.

سرویس موتور کولر آبی

کولر آبی دارای دو قسمت پمپ دینام و پمپ آب می باشد که پمپ آب فرآیند گردش آب و دینام کولر فرآیند گردش هوا را انجام می دهند. این دو بخش هرچه قدر سالم تر باشند. پس در هنگام سرویس کولر آبی به این دو قسمت توجه ویژه ای داشته باشید ابتدا گرد و غبار را از آنها بزدایید  و سپس به روغن کاری آنها بپردازید.

موتور کولر آبی

دقت داشته باشید که موتور کولر دارای دو قطعه یاتاقان می باشد که باید حتما روغن کاری شوند. قبل از  اینکه کولر را روشن کنید حتما پروانه را به صورت دستی چند دور بچرخانید تا کاملا روان شود. این نکته مهم را هم در مورد دینام بدانید که بیشتر از ۷ ساعت بطور مداوم اگر روشن بماند احتمال سوختن آن بیشتر است.

مطالب مرتبط

تمام شد.